Remišová: Časy, kedy politici mohli beztrestne pracovať pre oligarchov sa o mesiac skončia

A budeme dôsledne vyžadovať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti a samozrejme aj nahradenie spôsobenej škody v kauze štadión. 

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová dnes iniciovala mimoriadny výbor  Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, kvôli kauze extrémne nevýhodnej zmluvy na odkúpenie bratislavského štadióna.

Hoci v tejto kauze ide o desiatky miliónov eur z daní občanov, niektorí koaliční poslanci a  poslanci Kotlebovcov a Sme rodina na výbor neprišli a preto výbor o kauze nemohol rokovať. Je síce pred voľbami, ale poslanci sú poslancami až do 29. februára berú za to plat  a mali by preto riešiť problémy a  kauzy, v ktorých môže štát prísť o obrovské peniaze.

Táto kauza môže skončiť ako kauza Lemikon, v ktorej štát prišiel zbytočne o obrovské peniaze, pretože súd nakoniec potvrdil, že štát nič platiť nemal. Pani ministerku preto dôrazne vyzývam, aby takto tesne pred voľbami v žiadnom prípade nepodpisovala zmluvu ani neuznávala žiadne záväzky, ktorými by sa cena bratislavského štadióna zvýšila. Môže tým Slovensku spôsobiť nenapraviteľné škody. Vláda sa možno spolieha na svoju beztrestnosť. Pani ministerka by si však mala uvedomiť, že dvaja ministri Slovenskej národnej strany dnes sedia vo väzení práve za okrádanie obyvateľov tohto štátu,“ vyhlásila Veronika Remišová a zároveň doplnila nové informácie v kauze štadióna. 

Remišová porovnala zmluvy, ktoré boli doteraz podpísané vo veci futbalového štadióna v Bratislave. Už v roku 2013 bola schválená nenávratná dotácia na stále súkromný štadión vo výške  27 miliónov eur, ktorú štát už zaplatil. Za to mal súkromný majiteľ štadióna poskytovať štadión bezodplatne  pre všetky zápasy národnej reprezentácie, od mládeže po dospelých. Teda aj bez odkúpenia štadióna štátom mohla národná reprezentácia na štadióne hrať, koľko by chcela. Zároveň sa v zmluve v roku 2013 majiteľ zaviazal, že v prípade dodatočne vyvolaných, a v súčasnosti nepredvídaných nákladov spojených s výstavbou štadióna, nebude požadovať poskytnutie ďalších finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Takisto tam bola zakotvená podmienka, že futbalový zväz môže bezodplatne používať sieň slávy, sklady, 60 parkovacích miest a 2 000 m2 kancelárskych priestorov, zväz by tak samozrejme ušetril peniaze, ktoré by mohol investovať do práce s mládežou.

Po voľbách v roku 2016 prišiel na ministerstvo nominant Slovenskej národnej strany, ktorá sa tvári, že vraj jej ide o národné záujmy. Minister SNS však bol na  ministerstve ledva pár týždňov, keď sa so staviteľom štadióna, ktorý býva často označovaný za oligarchu blízkeho SNS, dohodol, že národná reprezentácia, či už mládež alebo dospelí, nebude môcť štadión postavený aj zo štátnych peňazí používať bezodplatne, to slovo zo zmluvy vypustili. Takisto zo zmluvy  vypustili bezodplatné poskytnutie priestorov pre futbalový zväz, čím dotyčný oligarcha mohol získať obrovské peniaze. Hovoríme tu o 2 000 m2 kancelárskych priestorov na 20 rokov, pri priemernej cene 8 €/mesiac/m2 ide takmer o 4 milióny eur a  60 parkovacích miestach na 20 rokov, čo môže byť zisk takmer milión eur,“ uviedla Remišová. 

Remišová takisto upozornila, že minister za SNS vtedy tiež podpísal zmluvu, že ak o to súkromný majiteľ požiada, štát od neho musí štadión kúpiť za maximálne 75 miliónov eur. Podpísaná zmluva predpokladala, že náklady na výstavbu môžu byť aj vyššie, ale jednoznačným spôsobom stanovila strop na kúpnu cenu v súhrnnej výške 75 miliónov eur. „Napriek tomu teraz pani ministerka z tej istej politickej strany SNS tvrdí, že napriek jasnému stropu musí štát štadión kúpiť za takmer 100 miliónov eur. Na prvý pohľad ide o veľmi výhodný biznis. Problém je, že nie pre štát,“ podotkla Remišová. 

Existujú mnohé príklady veľkých štadiónov v okolitých krajinách, ktoré boli postavené za polovicu, napríklad štadión vo Viedni. Remišová doplnila aj príklad košickej futbalovej arény, ktorá sa práve stavia. Po dokončení všetkých etáp výstavby pôjde o štadión rovnakej kategórie UEFA ako v Bratislave, s kapacitou 13 tisíc divákov a dvoma samostatnými tréningovými ihriskami i parkoviskom. Celková cena výstavby je 21 miliónov eur. „Bratislavský štadión má síce väčšiu kapacitu, ale aj keby sme hovorili o dvojnásobnej cene, stále sme iba na 42 miliónoch eur. Ale vládna koalícia ide zaplatiť blízkemu oligarchovi takmer o 60 miliónov viac,“ uviedla. Navyše, štadión v Košiciach bude z veľkej časti patriť mestu, a teda všetkým Košičanom. Napriek tomu, že ide o verejný majetok, vládna koalícia stavbu podporila iba 4 miliónmi eur. „Na porovnanie, keď šlo v Bratislave o súkromný majetok oligarchu, vláda mu bez váhania venovala 27 miliónov eur. A teraz chce od neho štadión odkúpiť dokonca takmer za 100 miliónov eur.  Tu ide o jasný zámer pomôcť dotyčnému oligarchovi, pretože väčšina futbalových štadiónov u nás vyrába stratu, kvôli veľmi drahej údržbe. No táto vládna koalícia navrhla oligarchovi, nech predá stratovú časť štátu, aby  straty znášali občania. A súkromný majiteľ si z celého projektu nechá  len ziskové časti – byty, kancelárie, reštaurácie, do ktorých budú chodiť návštevníci zo štadióna a prinesú pekné zisky,“ vyhlásila Remišová. 

Na záver Veronika Remišová doplnila, že treba rozumným spôsobom podporovať šport a podporovať prácu s mládežou. „Neustále nám chýbajú peniaze na prácu s mládežou, prácu s talentami v regiónoch. Napriek tomu súčasná vláda takýmto nehoráznym spôsobom rozhadzuje peniaze. A to už musí konečne skončiťPani ministerka si musí uvedomiť, že časy, kedy politici mohli beztrestne pracovať pre oligarchov sa o mesiac skončia. A budeme dôsledne vyžadovať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti a samozrejme aj nahradenie spôsobenej škody“ uzavrela Remišová.

Aby vám nič neuniklo