Ochotní a schopní

Veronika Remišová

Predsedkyňa

Slovensko sa neposunie k lepšiemu samé od seba. Potrebujeme prepracovaný program a kvalitný tím ľudí, ktorí vedia spolupracovať a presadiť potrebné zmeny. Lídrov, ktorí sa nebudú vzájomne hašteriť, ale budú spolupracovať, zamerajú sa na seriózny program a diskusiu s budúcimi partnermi. Potrebujeme konštruktívnu a energickú politiku, s úctou k pravde, s ľuďmi v regiónoch. Preto som sa rozhodla pridať k Andrejovi Kiskovi a  tímu špičkových odborníkov v strane Za ľudí. Verím, že táto nová strana prinesie na Slovensko pozitívnu zmenu, po ktorej Slováci tak túžia.

Ak chceme potláčať korupciu, potrebujeme dôveryhodnú políciu, ktorá nelustruje nevinných občanov a nepracuje na objednávku tak, ako to vyhovuje niektorým politikom alebo mafii, ale pomáha a chráni všetkých, bez ohľadu na bohatstvo, vplyv a kontakty.

Potrebujeme spoľahlivú prokuratúru. Bez káuz a bez esemesiek s človekom obvineným z objednávky vraždy.

Potrebujeme efektívnu a nezávislú policajnú inšpekciu, ktorá nestíha len drobné chyby radových policajtov, ale hlavne veľké ryby medzi vysokými policajnými dôstojníkmi a veľkú korupciu v radoch policajtov.

Oblasti korupcie a bezpečnosti, práci polície a prokuratúry  sa chcem naďalej venovať tak, ako som to robila 4 roky, presadzovať systémové riešenia, aby občania mohli dôverovať štátu, s nulovou toleranciou ku korupcii a so silnými inštitúciami, na ktoré sa ľudia môžu spoľahnúť.

Juraj Šeliga

Podpredseda

Keď zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, tak som spoločne s ďalšími úžasnými ľuďmi začal organizovať zhromaždenia Za slušné Slovensko. Začali sme ich organizovať, pretože sme nemohli mlčať, keď sme videli, ako boli dvaja nevinní mladí ľudia brutálne zavraždení. Keď sme videli, ako bývalý premiér klame a nie je schopný reflexie a prijatia zodpovednosti za stav našej krajiny.

Stál som na námestiach a volal po spravodlivom a slušnom Slovensku. Apeloval a presviedčal, tlačil, ako som vedel. Obviňovali ma rovnako ako mojich priateľov, že delíme ľudí na slušných a neslušných. Hlúposť. Aké to je delenie, ak hovoríte nie korupcii, rozkrádaniu a ste za spravodlivosť pre všetkých? Kto už len kráča do volebnej miestnosti s tým, že ide voliť tých, ktorí kryjú mafiánov alebo vrahov? Taký mandát sa neodovzdáva, taký mandát je získaný podvodom na vlastných voličoch. Takýmto politikom treba povedať – stačilo!

Povedal som to na námestiach a chcem to povedať aj v politickom zápase. Stačilo klamstvám, zlodejom, korupcii a „našim“ ľuďom! Politika sa musí stať službou!

Do politiky vstupujem vedený tým, čo som hovoril na námestiach. Viem, čo chcem urobiť. No rovnako viem, že časť tej roboty som mohol odrobiť na námestiach a časť tej roboty môžem a musím skúsiť odrobiť v politike. Straníckej. Tak je to rozdelené a tak je to u nás nastavené. Každá má svoje možnosti a svoje limity. Každá je potrebná.

Som právnik a bol som občiansky aktivista, ktorý bojoval proti korupcii a tomu, aby bolo Slovensko uneseným štátom. Mojím cieľom bude boj proti korupcii a rozkrádaniu štátu. Mojím cieľom bude fungujúca polícia, prokuratúra a súdy. Majetková a nielen politická zodpovednosť politikov za ich rozhodnutia. Transparentnosť a efektivita štátu. Slovensko ako skutočne právny štát. Politika, ktorá je služba a vráti sa čo najviac do rúk občanov. A hlavne slušné a spravodlivé Slovensko.

Je úžasné vidieť, koľko je nás takých, čo chceme v našej krajine zmenu.

Jana Žitňanská

Podpredsedníčka

Už roky sa venujem problematike osôb so zdravotným postihnutím. Vidím, ako títo ľudia žijú, s čím zápasia, ako im štát namiesto pomocnej ruky hádže polená pod nohy, ako ich vytláča na okraj spoločnosti. Mnohí už za svoje práva nevládzu bojovať.

Vidím však aj to, ako sa veci dajú meniť k lepšiemu. Ako aj napriek systému to jednotlivci nevzdávajú. Či už rodičia detí so zdravotným postihnutím, rodinní príslušníci, profesionáli, dobrovoľníci, nadšenci.

Keď som rozmýšľala, ako pokračovať po ukončení môjho mandátu europoslankyne, zvažovala som, či ešte zostať v politike, alebo sa vydať inou cestou, kde by som mohla čo najlepšie a najúčinnejšie pomáhať práve tejto skupine ľudí.

Napokon som sa predsa len rozhodla zostať v politike a pokúsiť sa systémovo zmeniť prístup štátu k ľuďom so zdravotným postihnutím a k ich rodinám. Lebo už nie je čas robiť len kozmetické úpravy. Túto problemtiku treba konečne začať riešiť nadrezortne a dosiahnuť, aby každý, kto sa ocitne v situácii, že on alebo jeho blízky v dôsledku ochorenia či postihnutia potrebuje pomoc štátu, ju aj dostal. Aby to bol štát, ktorý ihneď podá pomocnú ruku, poskytne nielen informácie čo sa dá a má ďalej robiť ale taktiež zabezpečí aj podporu celej rodine. A keďže vnímam Andreja Kisku aj cez neziskovú organizáciu Dobrý anjel ako človeka, ktorému záleží na tých najzranitelnejších, prijala som jeho ponuku na spoluprácu. Viem, že aj v spolupráci s ďalšími demokratickými stranami v našej krajine budeme schopní priniesť túto zásadnú zmenu tak, aby aj ľudia so zdravotným postihnutím a ich rodiny mohli žiť dôstojný život.

Môj manžel zvykol hovoriť, že keď sa človeku otvorí okno príležitosti, mal by byť pripravený. Vyčítala by som si, ak by som sa o to aspoň nepokúsila.

Vladimír Ledecký

Podpredseda

Vraj je úspech, keď o vás píšu v New York Times. Vraj je úspech, keď k vám chodia druhí po rady. Vraj je úspech aj to, že sa vašou prácou pýšia ministri, či premiér v zahraničí.

Ja si myslím, že toto na úspech nestačí. Skutočný úspech je, keď nám na dvere obecného úradu zaklope človek, a povie, že sa mu v Spišskom Hrhove dobre žije. Alebo keď príde s problémom, a nám sa ho podarí vyriešiť. Alebo keď príde s nápadom, a my máme prostriedky na to, aby sme mu ho pomohli zrelizovať. Som hrdý na život, ktorý sa nám podarilo rozprúdiť v našej dedinke, ktorá mala pred 20 rokmi 700 obyvateľov a dnes má dvakrát toľko. Rómovia u nás pracujú, zveľaďujú obec, bývajú v murovaných domoch, rómske deti chodia do školy, kým inde žijú v chatrčiach a točia sa v začarovanom kruhu úžery a vylúčenia. Naša obec nečaká len na to, čo jej kvapne od štátu, máme vlastnú obecnú firmu, ktorá nielen zamestnáva ľudí z obce a okolia, ale tiež produkuje obci zisk. Vďaka nej sme si mohli postaviť obecné kúpalisko, posilňovňu, múzeum hudby, nový obecný úrad a iné vymoženosti, na ktoré sme hrdí.

A prečo to všetko spomínam? Lebo kým sa nám v Spišskom Hrhove žije dobre, východ Slovenska sa vyľudňuje. S ním aj ďalšie regióny. Pred rómskou témou dávajú politici hlavu do piesku, kým rómska populácia rastie a nenachádza cestu von z osád a chudoby. Pomoc regiónom riešia od stola ľudia v Bratislave a nemajú šajnu, čo naše regióny skutočne sužuje. Nevidia príbehy rodín, kde obaja rodičia opatrujú seniorov v Rakúsku, lebo závod, kde celý život pracovali, zavreli. Nevidia ani poľnohospodárov. Nevidia, lebo sú ďaleko od života v malých mestách a dedinách, ktorý paradoxne, tvorí najväčšiu časť Slovensku.

Zo skúseností z obce viem, že keby sme posledných 20 rokov iba frflali a nevzali veci do vlastných rúk, nezačali to kúsok po kúsku meniť, dnes o nás v New York Times nepíšu. Preto je treba začať a ja chcem pomôcť. Spolu so mnou chcú pomôcť aj ďalší moji spolupracovníci a kolegovia zo samospráv. Rád odovzdám svoje dlhoročné skúsenosti a vyskúšané riešenia pomoci regiónom. Rád prispejem k tomu, aby sa veci pohli vpred.

Michal Luciak

Podpredseda
V našej rodine máme hlbokú skúsenosť s tým, ako dokáže politika ovplyvniť ľudský život. Môjmu starému otcovi ho komunistická moc znivočila. Nepochybne aj preto bola politika hlavnou témou našich rodinných stretnutí a rozhovorov; pravdepodobne aj to ovplyvnilo moje rozhodnutie študovať politické vedy. A celkom iste ma, vlastne, primalo politicky sa angažovať už počas vysokej školy.
Mám rád politiku (a politikov a politické strany), ktorá nikdy nestráca so zreteľa jednu zo svojich základných úloh: formovať spoločnosť ako celok, nastavovať zrozumiteľné a fungujúce pravidlá. No, zároveň, takú politiku, ktorá si ctí a rešpektuje to, že každý z nás je iný, má svoje záujmy, túžby a predstavy. Politiku, ktorá rozpoznáva a neprekračuje svoje vlastné hranice; ktorá dômyselne dbá o to, aby ani tí, ktorých názory a postoje sa líšia od názorov a postojov väčšiny nezostali nevypočutí. Preto som bol dlho členom SDKÚ-DS, a aj preto som sa po štyroch rokoch služby pre prezidenta Andreja Kisku rozhodol, že práve on a práve strana ZA ĽUDÍ takou je alebo môže byť.
V ľuďoch, ktorí sa k nemu pridali, vidím silu, odhodlanie a odvahu začať a dokončiť zmeny, ktoré nevyhnutne na Slovensku potrebujeme. Vidím v nich, v skutočnosti, jedinú reálnu alternatívu voči súčasnej moci: založenú na skúsenosti, odbornosti, ale aj ochote počúvať a učiť sa nové veci. V priamom styku s ľuďmi v našich mestách a obciach.
Chcel by som otvoriť a viesť vecnú, nepredpojatú a širokú diskusiu o zmene nášho volebného systému. Alebo volebných pravidiel vo všeobecnosti. So zámerom vniesť do nich prehľadnosť, stabilitu, ale aj také prvky, ktoré priblížia politickú reprezentáciu jej voličom doslova na dosah. A sľubujem, že sa pritom budem riadiť jedným zo základných princípov, na ktorých stojí naša strana: kultúrnosti prejavov správania a jazyka. A že ani v najvypätejšej situácii z toho nepoľavím.

Mária Kolíková

Podpredsedníčka

Otváram sa verejnému politickému životu, pretože chcem spolupracovať s Andrejom Kiskom na jeho novom projekte.

Rozbiehala som Centrum právnej pomoci, pracovala som na otvorení justície verejnosti, bola som pri tom, keď sa zavádzalo zverejňovanie zmlúv i protischránkový zákon. Chcem ísť ďalej a budem sa uchádzať o vašu podporu.

Chcem ďalej robiť pre lepšiu spravodlivosť a dokončiť to, čo sme s tímom začali, dať sa justícii nadýchnuť, urobiť aj opatrenia, ktoré nebudú len príjemné, ale sú nevyhnutné k tomu, aby sa lepšie pracovalo sudcom a ľuďom na súdoch, aby ľudia mali kvalitnejšie služby v justícii. Zmeny v justícii musia ísť ruka v ruke so zmenami v polícii aj na prokuratúre, ak nám ide o spoločný cieľ – aby Slovensko bolo krajinou, ktorá je spravodlivá a bezpečná pre každého bez rozdielu.

Viera Leščáková

Podpredsedníčka

Ako poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja a riaditeľka ZŠ sa veľa pohybujem medzi ľuďmi. Stretávam množstvo ľudí, ktorí chcú to isté. Chcú žiť v krajine, na ktorú budú hrdí. Chcú žiť v krajine, kde pre ich deti bude budúcnosť. V krajine, kde naše deti dostanú kvalitné vzdelanie a dobrú  prácu. V krajine, kde sa rešpektujú pravidlá a zákony platia pre všetkých rovnako. V krajine, kde štát pomáha všetkým ľuďom, ale najmä tým najzraniteľnejším. V krajine, kde sú uznávané práva všetkých ľudí. V krajine, kde politici slúžia, a nie rozkladajú spoločný majetok. V krajine, kde slovo politik nie je hanlivé označenie.

Možnosť byť súčasťou tímu ZA ĽUDÍ je pre mňa veľkou výzvou! Všetku svoju energiu a skúsenosti z dlhoročnej práce v regionálnom školstve a samospráve chcem vložiť do projektu, ktorý (ako z celého srdca verím) má reálne predpoklady zmeniť tvár našej prekrásnej krajiny. Ak nechceme nechať našu vlasť  nenažraným zlodejom, ktorí do politiky vstupujú, aby rozkradli verejné zdroje, musí nás byť veľa a musíme sa aktívne snažiť ľuďom ukázať, že to ide aj inak! 

Pre mňa to znamená ukázať ľuďom, že sú politici, ktorí prišli slúžiť. Politici, ktorým naozaj zo srdca záleží na ľuďoch, ktorí žijú v regiónoch. Znamená to: 

 • dobrý politický program a následne veľkú vôľu presadzovať ho,
 • veľa čestných a nekorupčných ľudí v politike, 
 • konštruktívnu kritiku a alternatívne riešenia problémov. 

Určite to pre mňa neznamená exhibicionizmus a neustálu deštrukciu. Je to možno nudné, ale inak našu krajinu nepostavíme odznova!

Som hrdá, že môžem byť súčasťou tímu ZA ĽUDÍ. Vedie ho charizmatický a úprimný človek Andrej Kiska, ktorý za päť rokov svojho pôsobenia v úrade prezidenta dokázal, že na to má. Je to líder akého Slovensko potrebuje. Líder so zdravým gazdovským rozumom, ktorému je každý extrém cudzí, a ktorý neustúpil ani pred vydieraním najmocnejších v tejto krajine. Andrej Kiska je líder, nie psychopatický vodca, ktorý verí vo vlastnú neomylnosť. Ja verím, že na Slovensku dozrela doba pre takýchto lídrov, ktorí povedú krajinu čestne a s úprimnými úmyslami.   

Tím ZA ĽUDÍ tvorí veľa úžasných ľudí zo všetkých regiónov Slovenska.  Za všetkých musím spomenúť moju dlhoročnú spolupracovníčku a priateľku Janku Žitňanskú, ktorá svojou prácou v politike dokázala, že veľké srdce, ľudskosť a odbornosť môžu ísť ruka v ruke. To, že som naozaj v dobrej spoločnosti ma napĺňa radosťou a nádejou, že sa to v roku 2020 podarí! A naše deti nám raz za tento boj poďakujú.

Miriam Šuteková

Podpredsedníčka

Členovia predsedníctva

 • Veronika Remišová
 • Juraj Šeliga
 • Jana Žitňanská
 • Vladimír Ledecký
 • Michal Luciak
 • Mária Kolíková
 • Viera Leščáková
 • Miriam Šuteková
 • František Majerský
 • Vladimíra Marcinková
 • Martin Oravec
 • Alexandra Pivková
 • Vladimír Škola
 • Dušan Velič
 • Tomáš Meravý
 • Ján Šalát
 • Margaréta Cehláriková
 • Marek Antal
 • Martin Florián
 • Marek Hattas
 • Tomáš Lehotský
 • Mário Marko

Aby vám nič neuniklo